آب و هواشناسی Climatology
آب و هواشناسی- اقلیم ایران - تغییر اقلیم - اوزون - مطالب جالب و مفید - سخن بزرگان
۱۳٩٠/۳/٤ :: ٦:۱۸ ‎ب.ظ ::  نويسنده : سعید براتی

درگز یکی از شهرهای استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران است. به استشهاد مستندات تاریخی، درگز قبل از ورود اسلام به ایران مرکز حکومت اشکانیان بوده و پیش از آن هخامنشیان نیز بر آن سیطره داشته اند.

در حدود سال 243 قبل از میلاد وقتی که دارا پادشاه ایران در جنگ با اسکندر در اربل شکست خورد، اسکندر به تعقیب او پرداخت و وی به ناحیه پارت یا خراسان کنونی پناهنده شد و در منطقه فعلی درگز به قتل رسید.

تیرداد پادشاه اشکانی وقتی به حکومت رسید در محل کشته شدن دارا با یادبود وی شهری به نام دارا بنا نهاد که بعدها درگز نامیده شد.
دارا در لغتنامه فرس قدیم به معنی پادشاه به کار رفته و از همین رو درگز را داراگرد نامیده اند. بعدها در زمان آقا محمدخان قاجار این شهر دره گز یا محمد آباد نامیده شد که به تدریج به سبب کثرت استعمال دره گز به درگز تبدیل شد.ادامه مطلب ...

موضوع مطلب : شهرستان درگز / مطقه بندیان
۱۳٩٠/۳/٤ :: ٦:٠٠ ‎ب.ظ ::  نويسنده : سعید براتی

 

در سال 1972 اولین سری ماهواره های لندست با دوربین و سنجنده های RBV ، MSS و TM در چهار و هفت باند توسط ایالات متحده آمریکا در مدار زمین قرار گرفته وتصاویر حاصله در اختیار هزاران محقق قرار داده شد. از این مرحله که تصویربرداری ازحالت آنالوگ خارج و بصورت رقومی درآمد، دریچه ای جدید برای پردازش تصاویر و نهایتاًتعبیر و تفسیر آنها به روی بشر گشوده شد.

شوروی سابق که در بهره برداری از ماهواره های تصویربرداری بصورت آنالوگ سابقه دیرینه‌ای داشت باپرتاب سری ماهواره‌های کاسموس در پی تصویربرداری بصورت رقومی برآمد و بدین ترتیب بطور اعجاب انگیزی صحنه رقابت برای سایر ملل فراهم شد.

 

 ادامه مطلب ...

موضوع مطلب : ماهواره / سنجنده / تصویربرداری / رقومی
۱۳٩٠/۳/٤ :: ٥:٢۳ ‎ب.ظ ::  نويسنده : سعید براتی

 آزیموت

فاصله زاویه ای افقی بین سطح تراز عمودی که از وسط مشاهده کننده و قطبین زمین عبورکند. و سطح تراز عمودی که از وسط مشاهده کننده و شی مورد نظر عبور کند، آن ممکن استبین 0 تا 180 درجه به طرف شرق یا به طرف غرب قطب مورد نظر سنجش شود و یا بین 0 تا 360 درجه در جهت حرکت عقربه ساعت از شمال اندازه گیری شود.
  
منبع:
  
فشارکی، پ.، فرهنگ جغرافیا، انتشارات امیرکبیر، 1379ادامه مطلب ...

موضوع مطلب : آکیفر / آدیاباتیک / آتشفشان / آلبدو
۱۳٩٠/۳/۱ :: ٦:۳۸ ‎ب.ظ ::  نويسنده : سعید براتی

شاخص کیفیت هوا AQI و اهمیت آن  :

کیفیت هوا, نظیر آب و هوا, میتواند روز به روز یا ساعت به ساعت تغییر یابد. آژانس حفاظت محیط زیست (EPA) و دیگر آژانسها, فعالیت خود را در زمینه اطلاعات کیفی هوا, نظیر اعلام وضع آب و هوا, در اختیار عموم قرار می دهند. ابزار کلیدی در این زمینه, شاخص کیفیت هوا (AQI) است.

تعریف AQI 
AQI (Air Quality Index) یا شاخص کیفیت هوا شاخصی است جهت پیش بینی روزانه کیفیت هوا این شاخص به شما میگوید هوا پاک یا آلوده است و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی شما تا چه حد است. AQI, میزان تاثیرات هوای آلوده بر سلامتی شما را نشان میدهد.ادامه مطلب ...

موضوع مطلب : شاخص کیفیت هوا aqi
۱۳٩٠/۳/۱ :: ٦:٢۳ ‎ب.ظ ::  نويسنده : سعید براتی

منظور از آلودگی ورود عناصر و ترکیبات تازه به محیط و یا تغییر نسبت عناصر و ترکیباتی است که در ساختار طبیعی محیط شرکت دارند. مثلاً سرب در ترکیب طبیعی اتمسفر وجود ندارد، ورود آن در اتمسفر نوعی آلودگی است. CO2 ترکیبی است که با نسبتی مشخص در ترکیب اتمسفر شرکت دارد. افزایش نسبت این ترکیب در جو نوعی آلودگی تلقی می‌شود.

خطرناکترین آلودگیهای محیط ناشی از کاربرد موادی هستند که بشر در طول یک سده گذشته و بویژه در بیست و سی سال اخیر به منظور مبارزه با حشرات ، بیماریهای انگلی گیاهان و همچنین حشرات ناقل بیماریهای حیوانی و انسانی بکار برده است.
همچنین استفاده اسراف آمیز از سوختهای فسیلی ، کاربرد مواد شیمیایی بسیار متنوع در صنعت استخراج و تصفیه فلزات و صنایع دیگر بویژه آزمایشهای اتمی در جو زمین ، عناصر و ترکیبات جدیدی را وارد محیط کرده‌اند که قبلا اکوسیستم طبیعی کره زمین با آنها روبرو نبوده است.

 ادامه مطلب ...

موضوع مطلب : آلودگی / محیط / اتمسفر / عناصر تازه
موضوعات
پيوندها
RSS Feed